.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiany w akcyzie od aut na ostatniej prostej

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-24), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Na rozpoczynającym się dziś (24 marca) posiedzeniu Senat ma przyjąć zmiany uszczelniające pobór akcyzy od samochodów osobowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw zakłada również wiele innych nowości, m.in. przesunięcie terminu złożenia CIT-8 i CIT-8AB za 2020 r. oraz zmiany w zakresie cen transferowych. Przede wszystkim jednak ma na celu wyeliminowanie problemu unikania akcyzy od aut osobowych. Ma zahamować proceder sprowadzania zagranicznych aut osobowych, które są rejestrowane w Polsce jako ciężarowe bądź specjalne a potem przerabiane na osobowe.
 
Ustawa zakłada, że przy rejestracji w Polsce aut ciężarowych i specjalnych o dopuszczalnej masie do 3,5 t (zarówno sprowadzonych z krajów UE, jak i wyprodukowanych w Polsce) wymagany będzie dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Jeżeli podatnik przerobi taki pojazd na osobowy, będzie musiał nie tylko zawiadomić o tym starostę (w ciągu 30 dni), ale też zapłacić akcyzę.
 
Ponadto opodatkowane akcyzą będzie również nabycie auta osobowego, wcześniej niezarejestrowanego w Polsce, jeżeli nie będzie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeżeli nie uda się ustalić podmiotu, który miał obowiązek uregulować akcyzę, będzie do tego zobowiązany nabywca lub posiadacz samochodu.
 
W związku z tą nowelizacją minister finansów musi określić nowe wzory dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy lub brak takiego obowiązku. Resort finansów opublikował już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 marca 2021 r. 
dodano: 2021-03-24 10:21Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.