Zwalczanie covid-19 bez podatku dla firmy i jej pracowników

ŻYCIE WARSZAWY , autor: KMG , oprac.: GR

kwi 12, 2021
Można odliczyć od przychodu wydatek na zakup urządzeń medycznych poprawiających stan zdrowia zarażonych pracowników – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka będąca producentem sprzętu elektroinstalacyjnego. We wniosku o interpretację poinformowała, że zatrudnia co najmniej 500 osób, które pracują w dużych grupach w jednej hali. Niesie to ze sobą ryzyko zarażenia koronawirusem.
Spółka postanowiła kupić koncentratory tlenu i pulsykometry czyli urządzenia pomocne w monitorowaniu i leczeniu chorób płuc u osób, które zachorowały na koronawirusa.
Zamierzała udostępniać te urządzenia chorym pracownikom. Liczyła na to, że dzięki temu szybciej wrócą oni do pracy, a ona ograniczy swoje straty finansowe.
Chciała się upewnić, czy wydatek na te urządzenia może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Uważała, że powinien być on uznany za koszt poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjaśniła, że zbyt duża liczba pracowników na zwolnieniu mogłaby się przyczynić do pomniejszenia produktywności, a tym samym do zmniejszenia obrotów. To negatywnie odbiłoby się na jej sytuacji ekonomicznej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 25 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.774.2020.1.ISK) potwierdził, że zakup tych urządzeń można odliczyć od przychodu. Podkreślił, że w warunkach istniejącego stanu epidemii niezwykle istotna jest ochrona zdrowia pracowników. Do działań w tym zakresie można zaliczyć zarówno działania prewencyjne podejmowane przez pracodawcę (np. zakup środków ochrony osobistej), jak i działania podejmowane w sytuacji, gdy doszło już do zakażenia pracowników – stwierdził.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 marca 2021 r.