Jak prawidłowo rozliczyć podróże służbowe w księgach rachunkowych?

Dziennik Gazeta Prawna (2010-05-31), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

cze 1, 2010
W ewidencji księgowej dotyczącej podróży służbowych wykorzystuje się konta pozostałych kosztów w usługach obcych oraz konta rozrachunkowe rozliczenia zaliczek dla pracowników z tytułu podróży służbowych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Sposób księgowania powinien wynikać z dokumentacji polityki rachunkowości, zgodnie z art. 10 ustawy o rachunkowości obejmującej m.in. wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń oraz zasady prowadzenia kont pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej.
 
Koszty przejazdu środkami publicznego transportu kolejowego lub autobusowego nie wymagają udokumentowania biletami, co oznacza, że pracodawca dokona zwrotu kosztów przejazdu tymi środkami komunikacji na podstawie oficjalnych cen biletów określonych przez przewoźników. Przepisy będą wymagać udokumentowania biletami lub rachunkami przejazdu wagonem sypialnym z miejscami do leżenia lub z opłatami dodatkowymi za przejazd oraz przelot samolotem.

Jeżeli podróż służbowa pracownika jest związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, to należności wypłacane pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów odbytej podróży (diety  i zwrot wydatków w formie ryczałtów lub wydatków faktycznie poniesionych) udokumentowanych fakturą lub rachunkiem, są u pracodawcy kosztem uzyskania przychodu, nawet gdy przekraczają limity określone w przepisach rozporządzenia dotyczących podróży służbowych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 31 maja 2010 r.