Kiedy przedsiębiorca rozliczy wydatki na naukę

Rzeczpospolita (2010-06-10), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

cze 11, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, wydatki poniesione na studia (czesne, opłata wpisowa, koszty związane z zakupem podręczników) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, jednak muszą być spełnione pewne warunki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Aby więc określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, lub zachowanie źródła tego przychodu.

Możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności w momencie dokonywania wydatku będzie on miał odzwierciedlenie w przychodach.

Jeżeli okaże się, że program studiów podyplomowych jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych usług), ewentualnie w zachowaniu źródła tego przychodu, nie ma przeszkód prawnych aby zaliczyć wydatki związane z tymi studiami do kosztów uzyskania przychodów. 

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 czerwca 2010 r.