ZUS odpowie tylko na konkretny wniosek

Rzeczpospolita (2010-07-02), autor: Marta Marciniak-Szostaczko , oprac.: GR

lip 5, 2010

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wydanie pisemnej interpretacji nie może zawierać żądania udzielenia przez ZUS pisemnej interpretacji przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych w oderwaniu od indywidualnej sprawy przedsiębiorcy. Natomiast może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego.

Wniosek musi spełniać określone wymogi formalne. Po pierwsze przedsiębiorca musi w nim przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, w odniesieniu do którego domaga się interpretacji zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Przedsiębiorca jest również zobowiązany do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie, czyli właściwej w jego ocenie interpretacji przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji nie spełnia wymogów formalnych, to ZUS powinien wezwać przedsiębiorcę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni.

Zakład pisemnej interpretacji przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych udziela w formie decyzji. Decyzja powinna zawierać wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie zaskarżenia.

ZUS powinien udzielić pisemnej interpretacji bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku przedsiębiorcy.

Interpretacja z zakresu ubezpieczeń społecznych nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. W konsekwencji nie musi się do niej zastosować. Jeżeli jednak się zastosuje, to nie może być obciążony jakimikolwiek sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim się zastosował do interpretacji.

Interpretacja jest natomiast wiążąca dla ZUS i można ją zmienić tylko w drodze wznowienia postępowania, po przeprowadzeniu którego została wydana.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 lipca 2010 r.